Egynda
Položit dotaz

Bakteriální vaginóza

Proč se stává, že po intimnostech a sexu vyskytují problémy?

Dobrý den. Ráda bych věděla, což je časté téma, jak a proč se stane, že v rámci intimností – mazlení, styk, dojde k vaginálnímu diskomfortu v rámci různého svědění, pálení atd. nebo dokonce i různého diskomfortu močových cest, nejhůře i zánětem? Vycházím ze situace stálého partnerství, dodržení přirozené hygieny, prostě jak se tohle vůbec uděje? Může tomu člověk a jak zabránit, eliminovat? Moc děkuji.
 
Dobrý den,
Vaginální dyskomfort je jistě téma na článek nebo knihu. Zjednodušeně řečeno dojde (po styku a příbuzných praktikách) ke zpestření bakteriálního osazenstva vaginy (nastěhují se tam k původním laktobacilům – CRISPATOVI – ještě střevní bakterie, ať už anaerobní = bakteriální vaginóza, nebo aerobní = aerobní vaginitida, nebo obojí). Pro úplnost: do vaginy se také mohou nastěhovat také pohlavně přenosné mikroorganismy (STD) – chlamydie, mykoplazmy, ureaplazmy, trichomonády, bakterie kapavky, syfilis a další, ale to je jiná kapitola. Pokud jsou vlastní laktobacily (CRISPATUS) dostatečně silné a početné, za pár dní tyto vetřelce vypudí a stav se vrátí k normě. Pokud vlastní CRISPATUS není dostatečně silný/početný, nastává trvalejší změna vaginální mikrobioty. Ta se ještě může  (ale nemusí) „resetovat“ menstruací. Neboli – Vy můžete tomu všemu pomoci jen správnou životosprávou (strava, pohyb, stres), přiměřenou hygienou (žádná chemie, žádné „hloubkové“ mytí = douching) a průběžným doplňováním (i) vaginálních kmenů (CRISPATUS) do těla (i) v dobách „míru“. Pokud už jednou začnou další, více močové potíže (uretrální syndrom nebo přímo akutní či dokonce rekurentní cystitida), máte k dispozici ještě dlouhodobé režimy (obvykle D-manóza s lyzáty).
S pozdravem J.E.
open/close
Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď
28. 5. 2024

Vaginální zánět po ATB

Dobrý den, minulý rok jsem brala několikrát (asi 6x) atb za sebou po krátké době, což vedlo k vaginalnímu zánětu (e.coli), který přešel do chronicity a stále mě trápí. Po posledním vyšetření se zjistilo, že mám vysoké pH a vaginozu. Už jsem zkoušela x léčebných postupů, x přípravků a nic nepomáhá. Je možné, že se to už nikdy neobnoví? Že už se tam nikdy lactobacilly neuchytí? Popř. jak byste řešil můj problém? Zkoušela jsem asi všechny čípky z lékáren, od doktora naxyl, gynoflor, peroralni probiotika. Nic nepomohlo. Děkuji
 
Dobrý den,
Asi nečekáte, že vymyslím nějaký zázrak. Na pořádnou odpověď bych však potřeboval více informací. Obecně lze říct, že na bakteriální vaginózu nejlépe fungují VAGINÁLNÍ kmeny laktobacilů podány vaginálně a clindamycin, lze použít také lokální estrogen (jeden jste měla, tak ještě ten druhý). A smířit se s tím, že se to může vracet. Posílám do mailu kontakt na event. prodiskutování.
S pozdravem J.E.
open/close
Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď
12. 5. 2024

Prevotella v náhodném vaginálním stěru - léčit?

Dobry den, pane doktore. Z vicemene nahodneho steru z pochvy a nasledne kultivace mi byly zjisteny bakterie Prevotella Bivia v pochve. Laktobacily jsou pry vsak na 3 krizky. Mikroskop pouzit nebyl. Lekar mi rekl, ze se jedna o bakterialni vaginozu. Jelikoz mam ale zaroven s bakterii Prevotellou Biviou i hodne laktobacilu, mam se po dalsi menses dostavit na kontrolni ster, kdy se teprve rozhodne, zda se nasadi ATB ( metronidazol, klindamycin) ci nikoliv. Zadne problemy, at uz vytok, zapach, bolesti, atd. nemam. Uzivam pouze oralni probiotika, asi pul roku. Nikdy jsem zadnxm zanetem netrpela. Je treba tuto bakterii lecit ATB, popr. co by jste doporucil vy? Dekuji.
 
Dobrý den,
Já bych to určitě nechal být – nemáte potíže. Bakteriální vaginóza je něco jako „horší varianta normálního stavu“ a je nevýhodná třeba pro potenciální těhotenství, ale rozhodně není automaticky a „neúprosně“ indikovaná k léčbě. Určitě děláte správně s těmi laktobacily – i do budoucna nějaký CRISPATUS perorálně a teď po menses a kontrole třeba i vaginální Gynimun intim.
S pozdravem J.E.
open/close
Zobrazit odpověď
Skrýt odpověď
10. 5. 2024
© 2024 egynda.cz | Všechna práva vyhrazena.
Iniciativa: Onapharm, s.r.o. | Autoři: a JK
menu-circlecross-circle