RIMC je řetězec akutních cystitid (nejméně 2 za půl roku nebo 3 za rok). Příznaky, vyšetření i léčba jednotlivých cystitid je shodná s akutní cystitidou, avšak k přetnutí řetězce rekurencí můžeme použít dlouhodobé režimy.
Rekurentní infekce močových cest (RIMC) je poměrně častá u žen v produktivním věku, jejím téměř 100% patogenem je uropatogenní E. coli (UPEC), která kolonizuje buňky stěny močového měchýře tvorbou tzv. spících ložisek (quiescent intracellular reservoirs - viz obrázek), která se intermitentně vyprazdňují s tím, že většinou si s bakteriemi z nich poradí naše imunita, ale čas od času propukne další akutní cystitida. Jedná se tedy o týž kmen a touž infekci.
Při diagnostice RIMC stačí výskyt dvou cystitid během 6 měsíců nebo 3 cystitid během jednoho roku. Máme k dispozici všechna pomocná vyšetření jako u akutní cystitidy, pokud vyšetřujeme moč mimo akutní ataku (cystitidy), budeme nacházet jen 102 až 103 bakterií v mililitru moči.
I zde musíme dát obrovský pozor na diferenciální diagnostiku infekcí močových cest a vaginálních infekci. Navíc se tyto dvě modality často prolínají (koneckonců kolonizace vaginy střevnímu bakteriemi obrovsky zvyšuje pravděpodobnost cystitidy) – cystitida tedy může nasedat na původní vaginální dyskomfort. Častá je z tohoto důvodu přítomnost obou najednou (v klinickém obrazu pak bude dominovat cystitida, po jejímž zaléčení a ústupu se teprve odhalí „zbytkové“ diskrétnější vaginální symptomy – např. uretrální syndrom) – ženy se poměrně často snaží vaginální dyskomfort řešit samoléčbou a lékaře vyhledají teprve s cystitidou. Samostatnou kapitolou je nový vaginální zánět způsobený léčbou cystitidy nevhodným antibiotikem (typicky např. ciprofloxacin).
U RIMC můžeme nabídnout některé dlouhodobé (6 měsíců a více) režimy, které sníží četnost rekurencí a/nebo nakonec pomohou k úplnému vyléčení. Dříve se takto používala každodenní subinhibiční dávka chemoterapeutik (nitrofurantoin), dnes se od tohoto ustupuje kvůli potenciálně závažným nežádoucím účinkům a jednoznačně se upřednostňují tzv. alternativní režimy – nejpoužívanější je 2g D-manózy, ideálně dohromady s lyzáty E. coli. Nedílnou součástí takovýchto režimů mají být podle doporučených postupů vaginální kmeny laktobacilů (ať už aplikované vaginálně nebo perorálně), ideálně obsahující Lactobacillus crispatus a u žen po menopauze můžeme indikovat „lokální HRT“ krém s estrogeny.