Uretrální syndrom, také známý jako syndrom dráždivé močové trubice (někdy i jako urethritida), je zdravotní stav charakterizovaný řadou nepříjemných příznaků spojených s močovou trubicí:
se odvíjí od příčiny a závažnosti příznaků. Pokud je zjištěna infekce močových cest, lékař může předepsat nejprve alternativní šetrný režim (obvykle D-manóza) anebo rovnou antibiotika. U dlouhodobějších močových potíží je dnes již standardem v mezinárodních doporučených postupech podávání vaginálních kmenů laktobacilů, protože vaginální mikrobiální prostředí silně ovlivňuje močové cesty, a dále D-manózu s lyzáty. Pokud jsou příčinou uretrálního syndromu pohlavně přenosné nemoci (STD), bude to vyžadovat přeléčení obou partnerů příslušnými antibiotiky s následnou kontrolou eradikace. Vaginální bakteriální dysbalance (bakteriální vaginóza, smíšená vaginitida), což je nejčastější příčina uretrálního syndromu, bude vyžadovat dlouhodobější dodávání vaginálních kmenů laktobacilů, ideálně Lactobacillus crispatus (k nápravě vaginálního mikrobiálního prostředí) ústní a/nebo vaginální cestou (ideálně dohromady s lyzáty), někdy bude nutné přistoupit k širokospektrým antibiotikům anebo antiinfektivům přírodního typu vaginálně (kyselina boritá, obvykle potencovaná TTO apod. a doplněná hojivými složkami jako hyaluronát, laktát, policarbophil).
Pro zmírnění nepříjemných příznaků může být doporučena změna životního stylu, jako je snížení konzumace dráždivých nápojů a potravin. Někdy mohou být užitečné fyzioterapie nebo techniky uvolňování svalů pánevního dna. V některých případech může být nutná chirurgická intervence, zejména pokud jsou přítomny strukturální abnormality (zúžení močové trubice).